Stäng
Ombyggnation Kemihuset

Nya studentmiljöer i Kemihuset

Foto: Per Svanström

I samband med Ombyggnad Kemihuset etableras flera nya studentmiljöer i Kemihuset, varav några redan är färdiga och har tagits i bruk. Miljöerna innefattar såväl undervisningsmiljöer som studieytor och så kallade teknologsektionslokaler – miljöer som teknologsektionerna själva disponerar.

Nya undervisningssalar

På entréplan, i anslutning till foajén, har en ny undervisningssal tagits i bruk. Därtill har ett så kallat Active Learning Classroom tillskapats, och i anslutning till lokalerna finns grupprum och studieplatser. I samband med projektets färdigställande kommer ytterligare en undervisningssal att tillkomma i den samlade miljön.

I anslutning till foajén sker även en upprustning av de befintliga kurslabben, såväl på entréplan som en trappa upp. Två nya kurslabb öppnade för kursverksamhet i januari 2026, och äldre befintliga kurslabb kommer etappvis att renoveras under 2026.

Studiemiljöer längst befintliga och nya stråk

Utöver de studiemiljöer som skapas i anslutning till undervisningssalarna på entréplan tillkommer nya studieplatser på plan 1, i anslutning till en ny entré mot Chabo och Vasaområdet. Dessa kommer att kunna tas i bruk i samband med att projektet färdigställs under 2027. Därtill skapas även nya studieplatser och grupprum i anslutning till teknologsektionslokalerna på plan 1, med utblick över Gibraltargatan. Arbeten med studieplatserna påbörjades vid årsskiftet 2025-2026, och pågår fram till årsskiftet 2026-2027. Här skapas även ett nytt tillagningskök för större studentevenemang, och som konsekvens av att köket skapas flyttas en av de befintliga teknologsektionslokalerna till nytt läge med utblick mot Biblioteket.

Förutom arbeten i Kemihuset kommer även den intilliggande byggnaden Fysik Trapphuset att transformeras. Här omvandlas entréplan till grupprum, studieplatser samt ett microkök med tillhörande lunchrum, med utsikt mot Kemigården. Arbetena i Fysik Trapphuset bedöms starta under sommaren 2026, och pågår under hela 2027.

Ytterligare information

Vill du veta mer om projektet? Som student kan du vända dig till kårstyrelsen, eller till din sektionsstyrelse. Som anställd vid institutionen för kemi och kemiteknik eller institutionen för life sciences kan du vända dig till din projektkoordinator. Övriga frågor hänsvisas till Chalmers Fastigheters projektledare. Du hittar kontaktuppgifter här.

Foto: Per Svanström

Kundmeny
Gå till ..