Foto: Christian Kiprianoff/CFFC.se
I år genomförs cortègebygget precis som vanligt och enligt tradition. Bygget av ekipagen till Chalmers Cortégen genomförs likt tidigare år på delar av Gibraltarvallens parkeringsområde.
Vi kommet att spärra av parkeringsplatserna i 2 etapper. I etapp 1 spärrar vi av två tredjedelar av den totala byggytan för att sedan i etapp 2 spärra av hela byggytan. Det innebär att under etapp 1 finns det flerplatser att använda än under etapp 2.
Från den 4 april till den 8 maj är det, på grund av Cortègebygget, färre tillgängliga parkeringsplatser på Gibraltarvallen. Ett utmärkt tillfälle för den som har möjlighet att åka kollektivt eller cykla till Chalmers campus Johanneberg.
Chalmers Cortège Committé rapporterar att det är historiskt många anmälda till bygget av årets ekipage – som blir den största Cortègen på 113 år!
”Vi är fantastiskt glada att så många av er vill vara med och göra Cortègens comeback till den fetaste någonsin!”
1 543 byggare har anmält sig, bygglagen är klara och byggstart blir den 4 april. Heja våren!